Tuma Danışmanlık

USTALIK TELAFİ PROGRAMI

                                                                      USTALIK TELAFİ PROGRAMI NEDİR?

 • 21.04.2022 tarihi itibariyle duyurusu yapılan ve  uygulamaya başlanan Ustalık Telafi Programı, çalışanların mesleki tecrübesini artıran ve program sonucunda ustalık belgesini almasını sağlayan süreli bir programdır. 
 • Yürütücü ve sorumlu kurum Millî Eğitim Bakanlığı’dır ve amacı, iş yerindeki pratik öğrenmenin pekiştirilmesi ve akabinde yapılacak sınavda başarılı olanlara ustalık belgesi verilmesidir.
 • Lise mezunu ve üstü (meslek yüksekokulu veya üniversite) çalışanların Ustalık Belgesi sahibi olabilmeleri için Mesleki Eğitim Merkezlerinde “Ustalık Telafi Programı” açılmıştır. Normal şartlarda Ustalık Belgesinin alınabilmesi 5-6 yıl sürüyorken,  “Ustalık Telafi Programı” na kayıt olan Lise üstü mezunu çalışanlar, 27 haftada (yaklaşık 6 ay) hiç okula gelmeden hatta işletmede kendi işlerini yaparak, sadece ustalık uygulama sınavına girerek Ustalık Belgesine sahip olacaklardır.
 • Çalışanlar için Ustalık Belgesi, devletin belgeli çalışma zorunluluğu getirmiş olması nedeni ile önem arz etmektedir. Özellikle ihracata dayalı üretim yapan şirketlerde belgeli çalışanların olması, şirket için ayrı bir avantaj getirmektedir. Yurt dışında bulunan birçok şirket, çalışacağı şirketlerden çoğu kez belgeli çalışanları tercih etmektedir.
 • Ustalık Belgesi ile, Mesleki Yeterlilik Belgesi (MYK) alınması zorunluluğu da ortadan kalkmaktadır. MYK Belgesinin 5 yıl geçerlilik süresi bulunmasına rağmen, Ustalık belgesi süre kısıtlaması olmaksızın ömür boyu geçerlidir.
 • Ustalık Belgesi ile işveren MYK belgesi olmayan personel için uygulanacak olan cezai yaptırımlardan da kurtulmuş olacaktır.
 • Staj dosyası ve sınav ücreti bedeli olarak bir defaya mahsus Mesleki Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği hesabına her aday için 450,00 TL. yatırılacaktır. Bu bedel işletme tarafından karşılanacaktır.
 • İşletmeler kendi bünyesindeki bu kişileri Mesleki Eğitim Merkezine kayıt etmeleri karşılığında, her bir kişi için devletten asgari ücretin yarısı (4.253,40.-TL) kadar teşvik alacaklardır.

  Örnek: Şirket bünyesinde çalışan 100 kişinin lise ve üstü mezun olduğunu düşünürsek. Bu kişilerin Mesleki Eğitim Merkezinde ki Ustalık Telafi Programına kayıtları yapılması neticesinde, şirket

4.253,40 x 100 = 425.340,00.-TL teşvik kazanmış olur. Bu teşvik Ustalık Telafi Programının sürdüğü 6 ay boyunca devlet tarafından firmaya yatırılır. Çalışanların Telafi Programı sonunda Ustalık sınavına girmemesi veya başarısız olması durumunda verilen teşvikler geriye alınmaz.

 

                                                                     

                                                                       TUMA DANIŞMANLIK DESTEĞİ

 • TUMA DANIŞMANLIK’ a şirketiniz tarafından verilecek olan çalışan listesi, uzmanlar tarafından incelenir.
 • Şirketinizde çalışan kişilerden, hangi iş kolunda çalışanlara teşvik çıkacağı TUMA DANIŞMANLIK tarafından tespit edilir.
 • Sayı ve isimler belli olduktan sonra şirket, danışman firmaya verilmek üzere evrakları tanzim eder. (Nüfus Cüzdan Fotokopisi, Fotoğraf, Diploma fotokopisi vs.).
 • TUMA DANIŞMANLIK, şirketinizin faaliyet alanına göre uygun bir Mesleki Eğitim Merkezi bulur.
 • 27 haftalık Ustalık Telafi Programı süresince şirketiniz Mesleki Eğitim Merkezi ile sürdürülecek olan hiçbir bürokratik işleme karışmaz. Şirketiniz adına bu işlemleri TUMA DANIŞMANLIK yürütür.
 • Telafi Programı sonunda her bir çalışanın hazırlaması gereken staj dosyası da yine TUMA DANIŞMANLIK tarafından düzenlenir.
 • Telafi Programı sonunda yapılacak olan Ustalık Uygulama Sınavına çalışanların hazırlanması yine TUMA DANIŞMANLIK tarafından sağlanır. 
 • Tüm süreci TUMA DANIŞMANLIK uzman ekipleri şirketiniz adınıza yönettiği için, şirketiniz ve çalışanlarınız iş ve zaman kaybı yaşamaz.
 • Mevzuat bilgimiz ve deneyimlerimiz, projenin sürdürülebilir ve verimli olmasını sağlar.
 • TUMA DANIŞMANLIK olarak sizlerle çalışmaktan onur duyacağımızı belirtir; iyi çalışmalar dileriz..

 

TUMA EĞİTİM BELGELENDİRME DANIŞMANLIK TEKSTİL TURİZM TİCARET LTD.ŞTİ.

ADRES : G.M.K.P. Mh. Öztrak Cd. No: 38 Kat: 2 Daire : 2 Çerkezköy – TEKİRDAĞ

E-posta : tumadanismanlık@gmail.com  -  info@tumadanismanlik.com.tr

Telefon : (0282) 725 38 50 – (0282) 725 39 50 – (0541) 725 39 50 - (0541) 725 39 51

 

Bu Dökümana Ait Detaylı PDF İndirin

Referanslarımız


Tuma Danışmanlık

Merhaba! Size nasıl yardımcı olabiliriz?

08.30 – 18.00